تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

۸ راز ساده که می‌تواند برای شما درآمدزایی داشته باشد؛

۸ راز ساده که می‌تواند برای شما درآمدزایی داشته باشد؛

بیکار هستید و به دنبال یک شغل مناسب و باپرستیژ می‌گردید؟
• حتماً به این فکر کردید که چطور می تونید یک شغل دوم داشته باشید؟
• به دنبال کسب مهارتی هستید که به شما در پیدا کردن شغل مناسب کمک کنه.
• تازه‌، وارد دانشگاه شدید و سردرگم هستید که چه شاخه‌ای از IT رو انتخاب کنید؟
از کارمند بودن خسته شدید و به دنبال راه‌اندازی شغلی هستید، اما بودجه کافی ندارید.

توی این مقاله من سعی کردم بروزترین منابع کسب درآمد در حوزه فن‌آوری اطلاعات رو خدمت شما دوست عزیز معرفی کنم؛

بدون تردید امروز بخش بزرگی از اقتصاد جهان رو صنایع جدید و فناوری‌های نو می‌گردانند و بی‌تردید، کشور ما هم به‌ناچار باید وارد این فضا بشه و در زمانه‌ای که شرکت‌های فناوری، استارت‌ آپ ها و محصولات دیجیتال روزبه‌روز بزرگ‌تر می‌شوند، فرصت‌های شغلی برای کار در این حوزه هم بیشتر و بیشترمی شه. پس با من همراه باشید تا ۸ مهارت که می تونید از اون‌ها به‌سادگی کسب درآمد داشته باشید رو معرفی کنم؛

۱. کد نویسی؛

این تصور صحیحی نیست که فکر کنیم همه برنامه‌نویس شدن و بازار کار برنامه‌نویسی اشباع‌شده. هرچقدر که برنامه‌نویس بیشتر به بازار اضافه بشه فرصت‌های کاربری بیشتری هم برای این حرفه بوجودمیاد. شما یک شرکت، سازمان و یا ارگانی رو پیدا کنید که نیاز به برنامه‌نویس نداشته باشه!
البته، منظورم برنامه‌نویسی‌های معمول که همه انجامش میدن نیست، (هرچند که اون هم بازار کار خودش و مشتری‌های خودش روداره و توی یک مقاله دیگه مفصل در موردش صحبت می‌کنم). اگر یک تحقیق کوتاه در مورد برنامه‌نویسی موبایل انجام بدید به‌وضوح متوجه این بازار بکر و بی‌نظیرمیشید. برای مثال یک برنامه‌نویس موبایل اندروید برای یک برنامه ساده از ۳ میلیون تومان میگیره تاحدود ۷ میلیون تومان، برای برنامه‌نویسی IOS این عدد از ۵ میلیون تومان شروع میشه و تا ۴۰ میلیون تومان هم میرسه!

درآمدزایی

نباید فراموش کنیم که در حال حاضر ” جنگ اپلیکیشن ها شروع شده “

۲. اکسل؛

بله؛ دقیقاً منظورم خود نرم‌افزار اکسل هستش، چرا ما فکر می‌کنیم که اکسل فقط از چند تا سلول تشکیل‌شده برای جمع و تفریق و ضرب و تقسیم! کمتر کسی پیدا می شه که به‌صورت حرفه‌ای از اکسل استفاده کنه و بتونه جدول‌ها و گراف‌های پیشرفته‌ای بسازه، یا با استفاده از کد نویسی، اون رو تبدیل به یک نرم‌افزار بسیار حرفه‌ای برای تحلیل داده‌ها و گزارش‌گیری تبدیل کنه.
حتی اگه ذوق هنری داشته باشید، میشه با اکسل نقاشی هم کرد…! این کار رو یک پیرمرد ژاپنی انجام داده و حدود ۱۰ سال هست که به‌عنوان یک هنرمند دیجیتال داره فعالیت می کنه.درآمدزایی

۳. طراحی وب‌سایت؛

هرچند به نظر میرسه که طراحان وب‌سایت در حال واگذاری میدان به طراحان اپلیکیشن‌ها هستند و بازدید حالت موبایل بیشتر از حالت دسکتاپ است؛ اما اگر که هوشمندانه بازار کار رو رصد کنیم می‌بینیم که بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی در حال هجوم آوردن به کسب‌وکارهای آنلاین و نوین هستند و اولین چیزی که برای اعتبار بخشیدن به کسب و کارشان نیازمند اون هستند داشتن یک وب‌سایت هست و چه کسی بهتر از یک طراح وب‌سایت؟

۴. تولید محتوا (نویسندگی)؛

تولید محتوای بکر و جذاب همراه با تمرکز بر ارتباط نزدیک با مشتری تنها از دست کسی برمی‌آید که توانایی نوشتن بالایی داشته باشه. حالا این تولید محتوا میتونه برای وب باشه یا شبکه‌های اجتماعی. همیشه و همه‌جا گفته‌شده که تولید محتوا برای وب‌سایت‌ها پادشاه هست، اما چیزی که خییلی ها بهش توجه نمی کنن تولید محتوای خوب هست که حکم پادشاه روداره.

درآمدزایی

دوستانی هستند که در همین حوزه IT برای هر مقاله ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه‌ای عددی در حدود ۵۰۰ هزار تومان میگیرن که این کار تنها ۲ یا ۳ روز از وقتشان رومیگیره؛ و بازهم موردی که باید در نظر گرفت “تولید محتوای حرفه‌ای“، نه کپی کاری یا ترجمه یک متن انگلیسی. ترجمه یک متن انگلیسی با شرط اینکه آنالیزش کرده باشیم و اون رو بومی‌شده و با توجه به بازار کسب‌وکار ایران بنویسیم و تحلیل کنیم.

۵. مدیریت پروژه؛

یک مدیر پروژه خوب میتونه خطرات رو کاهش بده و با توجه به رقابت بسیار جدی که در جامعه با بزرگ شدن گروه‌ها و گسترده شدن کار‌ها و وظایف کارمندان به وجود اومده، نیاز به فردی احساس میشه که بتونه به‌خوبی پروژه را مدیریت کنه و به مدیران اطمینان بده که همه‌چیز مطابق با زمان‌بندی و بودجه تعیین‌شده.

درآمدزایی

حالا اگه رشته ما به این تخصص مربوط نمیشه می تونیم در استفاده از نرم‌افزارها متخصص شد که طبق گفته مجله  PCMag

۱۰تا از بهترین و تاپ ترین نرم‌افزارهای کنترل پروژه شامل:
۱ – Zoho
۲ – LiquidPlanner
۳ – Wrike Project
۴ – Teamwork
۵ – Workfront
۶ – Clarizen Project
۷ – Celoxis
۸ – ProofHub
۹ – TeamGantt
۱۰ – Microsoft Project
البته به نظر من و باتجربه‌ای که توی این مورددارم، میشه با یادگرفتن Microsoft SharePoint و اتصالش به Microsoft Project با یک سیستم عالی و گرفتن پروژه‌ها از جاهای مختلف (استان ها و شهرهای دیگه) و یک تبلیغ خوب و نشون دادن تخصص مون ماهیانه عددی بالای ۲۰ میلیون درآمد داشت.

۶. متخصص بهینه‌سازی موتورهای جستجو – SEO

برای شرکت‌ها و حوزه‌های کاری مختلف که کسب‌وکار آنلاین دارن یا تازه میخوان وارد کسب‌وکار آنلاین بشن مهمه که بدونن در گوگل توی چه رتبه‌ای هستند و رقیبانشون رو بشناسن و رصد کنن. این کار یک متخصص سئو – SEO هستش که با ابزارها تخصصی که داره می ونه یک بیزنس رو از فرش به عرش برسونه. با دادن مشاوره از طراحی سایت تا بهینه‌سازی و تبلیغ نویسی در سایت.
حالا فرض کنید که با تخصصی که توی این حوزه کسب می‌کنید علاوه بر فعالیت توی بیزنس های کوچک و بزرگ در حوزه سیاسی و اجتماعی هم می تونید فعالیت داشته باشید.

۷. دیجیتال مارکتینگ و ویدئو مارکتینگ؛

درآمدزایی

با توجه به هجوم کسب‌وکارهای سنتی به کسب‌وکارهای نوین و آنلاین و بازار داغ ساخت تیزرهای تبلیغاتی و کلیپ‌ها، معرفی محصولات و خدمات (چه در حوزه وب و چه در شبکه‌های اجتماعی) کمبود فردی که بتونه یک کلیپ یا تیزر تبلیغاتی خوب و عالی بسازه توی این بازار داغ به‌خوبی احساس میشه. کسی که بتونه با نرم‌افزارهای:
۱ – Adobe Photoshop
۲ – Adobe Premiere
۳ – Adobe Aftereffects
۴ – Adobe Audition
کار کنه و یا توی یکی از اونها واقعاً به تخصص کامل برسه. توی همین حوزه برای ساخت یک تیز تبلیغاتی یک دقیقه برای اینستاگرام عددی حدود ۲۰۰ هزار تومن دریافت میشه.

۸. اینترنت اشیاء – IOT

قطعاً یکی از تکنولوژی های نوظهور در حوزه فن آوری اطلاعات هست که طیف وسیعی از مشاغل رو تحت سیطره خودش درخواهد آورد. وقتی‌که بتونیم هر چیزی که تصورش رو می‌کنیم از طریق اینترنت کنترلش کنیم، به نظرتان جای بحث داره؟! از دامپروی و کشاورزی گرفته تا حمل‌ونقل و حوزه سلامت تا کنترل کردن سطل زباله که آیا پرشده یا نه…

نتیجه‌گیری؛

تمام مواردی که گفته شد منوط به متخصص شدن توی اون حوزه کاری هست و به این دید نباید نگاه کرد که کار ساده و بی‌دردسری هست؛ اما تجربه به من ثابت کرده که اگر به مدت یک تا دو سال روی یک حوزه کاری وقت بگذاریم و تمرکز کنیم، بدون شک متخصص اون حوزه خواهیم شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.