تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

گوگل آنالیتیکس (google analytics)

گوگل آنالیتیکس (google analytics)

گوگل آنالیتیکس (به انگلیسی: Google Analytics) یک سرویس رایگان است، که از سمت گوگل گردآوری شده است. گوگل آنالیتیکس آمار بازدید کنندگان یک وب سایت را نشان می‌دهد. تمام افرادی که صاحب یک وب سایت هستند، قطعا به کار با ابزار گوگل آنالیتیکس نیاز خواهند داشت. در این مقاله بخشی از ابزار گوگل آنالیتیکس Google Analytics را برای شما مدیران سایت جمع آوری نموده ایم تا درک بهتری از ابزار گوگل آنالیتیکس داشته باشید.

وقتی به گوگل آنالیتیکس google analytics وارد می شوید اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند چیست؟

احتمالاً چیزی شبیه تصویر زیر می بینید که نشان دهنده تعداد افراد حاضر در وبلاگ یا وب سایت شما هستند.

 

نصب گوگل آنالیتیکس آموزش گوگل آنالیتیکس pdf گوگل آنالیتیکس کار با گوگل آنالیتیکس آموزش کار با گوگل آنالیتیکس آموزش نصب گوگل آنالیتیکس نصب گوگل گوگل انالیز

 

تصویر بالا چیز زیاد پیچیده ای نیست و گزارشی هست که موقع ورود به گوگل آنالیتیکس مشاهده می کنیم.

اما سوال اساسی این است که کدام گزارش ها رو به طور مرتب باید نگاه کرد و چه گزارش هایی در گوگل آنالیتیکس چک می شوند؟

می شود حدس زد که این دو گزارش اصلی در گوگل آنالیتیکس اولین مواردی است که توجه شما را به خود جلب می کند:

۱ – گزارش “نظر سنجی مخاطبان”

۲ – گزارش کسب و کار

آموزش گوگل آنالیتیکس لیندا acquisition در گوگل آنالیتیکس آموزش حرفه ای گوگل آنالیتیکس گوگل انالیز گوگل آنالیتیکس اپلیکیشن

 

مطمعناً هر بار که این گزارش ها رو مورد بررسی قرار می دهد کلمات کلیدی خاص خودتان را با ترافیک هایی که به سمت وبلاگ یا سایتتان هدایت شده است مورد بررسی قرار می دهید.

اگر می خواهید بدانید که کدام ۷ گزارش هست که باید مورد توجه قرار بدید تا به رشد وبلاگ یا وب سایت شما و در نهایت به رشد کسب و کار شما کمک کنه پس با من همراه باشید:

۱ تحلیل هماهنگ Cohort Analysis :

اینکه بازدید کننده جدید را به وب سایت هدایت کنیم بسیار مورد اهمیت و توجه قرار دارد، اما چیزی که بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد باز گرداندن بازدید کنندگان قدیمی به وب سایت است. تنها با توجه به این موضوع در گوگل آنالیتیکس google analytics به ظاهر کم اهمیت جلوه می کند می توانید ۹۹ درصد از بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل نمود.

پس به این نکته توجه کنید که قبل از اینکه بازدید کننده جدید را به سایت هدایت کنید، استراتژی باید داشته باشیم تا بازدید کنندگان قبل را به سایت باز گردانیم.

در قسمت Google Analytics روی Audience کلیک کنید و سپس Cohort Analysis را انتخاب کنید. هنگام گرفتن گزارش چیزی شبیه به عکس زیر را مشاهده می کنیم:

 

نصب گوگل آنالیتیکس آموزش گوگل آنالیتیکس pdf کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس فرادرس گوگل آنالیتیکس گوگل آنالیتیکس فرانش

 

در زیر منوی کشویی Cohort Size گزینه Week را انتخاب کنید و در Date Range محدوده تاریخ را مشخص کنید یا گزینه Last 12 Weeks را انتخاب کنید.

پس از آنالیز داده ها یک جدول مثل جدول زیر مشاهده می کنیم:

آموزش گوگل آنالیتیکس pdf آموزش گوگل آنالیتیکس فرادرس نصب گوگل آنالیتیکس کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس آموزش گوگل آنالیتیکس لیندا دوره آموزش گوگل آنالیتیکس

 

اطلاعات بدست اومده از جدول شامل درصد بازدیدکنندگانی که هر هفته می آیند.

در سمت چپ پنجره گوگل آنالیتیکس google analytics همیشه ۱۰۰% نمایش داده می شود و در ستون های سمت راست، هفته اول، هفته دوم و …. را می توان مشاهده نمود.

بعنوان مثال اگر این هفته شما ۱۰۰ نفر بازدید کننده داشتید و در ستون هفته اول عدد ۱۷% را مشاهده می کنید این بدان معنی ست که ۱۰۰ نفر ابتدایی ۱۷ نفر بازگشت داشتند. در هفته دوم اگر ۸% می بینیم یعنی از ۱۰۰ نفر اول ۸ نفر بازگشت به سایت داشتند.

به طور طبیعی این عدد کوچکتر خواهد شد، اما هدف این است که از این آنالیز به این مورد مهم دست پیدا کنیم که استراتژی بچینیم که باعث افزایش اعتماد، اشتراک گذاشتن مطلب یا محصول در شبکه های اجتماعی شود و در نهایت تبدیل بازدید کننده به مشتری را داشته باشیم.

این گزارش ها را باید نگه داریم و بطور مداوم تلاش کنیم که اعداد را بهبود ببخشیم تا نرخ بازگشت به سایت افزایش داشته باشد.

[ مطالب مشابه: خرید بک لینک | تولید محتوا | خرید دامنه | استخراج کلمات کلیدی ]

بنابراین سوال این است که چطور نرخ بازگشت به سایت را افزایش دهیم؟ دو راه ساده برای این کار وجود دارد:

۱ – استراتژی برای جمع آوری ایمیل ها داشته باشید.از طریق ابزار رایگان مثل Hello Bar می توانید خوانندگان وب سایت را به مشترکین ایمیل تبدیل کنید. سپس که محتوای بیشتر یا محصول جدیدی را خواستید معرفی کنید به راحتی می توانید با این استراتژی، افراد را به وب سایت بازگردانید و کمک کنید به بهبود رتبه وب سایت خودتون.

۲ – Push Notifications ها، با استفاده از ابزارهایی مثل Subscribers افراد می توانند از از مرورگرهای خودشون به وب سایت مشترک بشوند، سپس هر موقع پست جدید را منتشر کردیم به طور خودکار به افراد Notification میدهد و مجدد افراد به سایت باز می گردند.

پس در یک جمله repeat visits

۲ معیار سنجش Benchmarking:

در اصل، تحلیل رقبا.

مطمعناً می توانید از ابزارهایی مثل Ubersuggest استفاده کنید، URL رقبای خود را تایپ کنید و تمامی شرایط جستجو که باعث بوجود اومدن ترافیک به سمت وب سایت رقبا میشه را مانیتور کنید..

برای مانیتوریگ Bench Marketing در ناحیه Google Analytics روی Audience کلیک کنید و سپس روی Bench marketing و در آخر روی Channels کلیک کنید.

به شخصه این گزارش رو دوست دارم چون به من نشون میده که کجا روی زمان خودم تمرکز کنم.اگر رقبای شما بیشتر از ترافیک شبکه های اجتماعی یا ترافیک ایمیل استفاده می کنند، به این معنی است که احتمالاً شما هم می بایست روی آنها فوکوس کنید.

بنابراین اگر رقبای شما اکثریت ترافیک خود را از یک کانال خاص تولید می کنند، می توانید نتیجه بگیرید که احتمالاً این کانال بخش قابل توجهی ورودی می تواند به وب سایت شما داشته باشد، پس روی آن تمرکز کنید.

۳ Location, Location and Location

دقت کردید چرا برخی از وب سایت ها چند زبانه هستند؟!!! مطمعناً دلیلش برای کلاس گذاشتن و فخر فروشی نیست و هیچ وب سایتی نمیاد پول نیروی مترجم رو بده تا فقط نشون بده که وب سایت من چند زبانه هست.

باید بطور مستمر گزارشی از موقعیت مکانی افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند داشته باشید.

روی Audience کلیک کنید، سپس روی GEO و در نهایت Location.

Location

این گزارش به شما می گوید که بزرگترین فرصت های رشد برای وب سایت شما چه کشورهایی هستند و خواهید دید که محبوب ترین کشورهایی که از وب سایت شما بازدید می کنند کدام ها هستند و بر اساس این گزارش وب سایتتون رو چند زبانه کنید.

۴ Assisted Conversions:

اگر دقت کرده باشید بسیاری از سئو کاران آماتور در مورد چگونگی تبدیل مراجعه کننده به خریدار صحبت نمی کنند!!! چون تمام تمرکز اونها فقط به افزایش بازدید معطوف میشه و استراتژی برای تبدیل مراجعه کننده به خریدار ندارند.

به همین دلیل و عدم نتیجه گیری کارفرما از آنالیز نادرست و دادن اطلاعات اشتباه که از سمت سئو کار صورت می گیرد به برخی از آمارها و نمودارها اعتقاد ندارند، به خصوص اگر با آنها در بازه های بلند مدت صحبت بشود.

گزارش Assisted Conversion در Google Anaytics می تواند کمک خوبی به ما در جهت ارائه گزارش به کارفرما داشته باشد.

با کلیک در Navigation Bar و سپس Conversion و بعد از آن Multi-Channel Funnels و در نهایت Assisted Conversions.

این گزارش به شما نشان می دهد کاربران از چه کانال هایی وارد شده اند، اکنون به راحتی می توان به کارفرما گزارشی از بازاریابی محتوای ارزشمند ارائه داد تا نشان دهد که درآمد وب سایت از کدام کانال ها بیشتر است و کجا می بایست تمرکز برروی بازاریابی صورت گیرد.

۵ Users Flow:

چه عملی می خواهید مراجعه کنندگان به وب سایت شما انجام دهند؟

این مفهومی بود که Facebook آن را کشف کرد و سپس رشد خیلی سریعی را داشت.یعنی فهمیدن اقداماتی که مردم پس از مراجعه به سایت می خواستند چه بود؟ و با فهمیدن این موضوع بیشتر تلاش و تمرکز خودشان را بر رفع این خواسته ها گذاشتند.

باید ببینیم که کاربران چطور با صفحات وب سایت شما در تعامل هستند.

این کار را با انجام آزمایشات حرارتی Heat map Test می توان اجرا و انجام داد اما فراتر از آن می توان از گزارشات User Flow در Google Analutics استفاده نمود.

در Navigation Bar برروی Audience کلیک کنید و سپس User Flow را انتخاب کنید.

در این گزارش می توانیم نحوه تعامل کاربران از هر کشور با وب سایت تان را مورد بررسی قرار دهید.

این گزارش برای وب سایت های چند زبانه یک را عالی برای دیدن اینکه چگونه باید سایت شان را بر اساس هر منطقه جغرافیایی تنظیم کنند و بهبود ببخشند.

۶ Device Overlap

اینکه مانیتور کنیم و ببینیم که کاربران نرخ بازگشت به وب سایت ما رو دارن خیلی خوب و مفیده اما مهمتر از اون اینه که بدونیم محتوای وب سایت ما در هر مکان با چه دستگاهی داره مشاهده میشه و کاربران بیشتر از چه طریق بطور مداوم به وب سایت ما برمی گردند.

بعنوان مثال از iPhone، لپ تاپ، تبلت یا …. برای دیدن این گزارش در Navigation Bar روی Audience کلیک کنید و سپس گزینه Cross Device و در نهایت Device Overlap رو انتخاب کنید.

یک قاعده خوب و مفید در این است که اگر بتوانیم بیش از ۶ % Device Overlap داشته باشیم قابلیت تبدیل مراجعه کننده به مشتری بالا خواهدبود.

این حداقل چیزی است که می توان با حساب های گوگل آنالیتیکس به آن دسترسی داشت!!

۷ User Explorer:

برای شناخت آن چیزی که کاربران و خوانندگان به دنبالش هستن که در نهایت به خرید محصول یا خدمات منجر بشود باید فراتر از ذهن خودتان به موضوع نگاه کنید و ببینید رفتار کاربران به چه نحو است تا اونها رو برای رسیدن به اهدافشون راهنمایی کنید.

یک راه عاالی برای این کار از طریق گزارش User Explorer است. روی Audience کلیک کنید و سپس User Explorer را انتخاب کنید.صفحه ای نمایش داده می شود که نشان دهنده کارهایی است که کاربران در سایت شما انجام می دهند و با کلیک برروی شناسه مشتری ببینید چه اقداماتی هر کاربر در وب سایت انجام می دهد.

User Explorer

آن چیزی که از دیدن و خواندن این گزارش لذت میبرم اینه که کاربران چه چیزی می خوانند؟در چه صفحاتی بیشتر وقت می گذرانند؟ چه عاملی باعث میشود که دوباره به سایت سر بزنند؟از همه مهمتر چطور برای اولین بار وارد وب سایت من شده اند.

با نگاه به این الگوها و تمرکز برروی جمع آوری ایمیل ها می توان ترافیک های ارگانیک و هدف مندی را به سایت هدایت نمود.

نتیجه:

باید به تعداد بازدیدکنندگان خودتون نگاه کنید. با بررسی ۷ گزارش بالا که توضیح دادم به شما کمک خواهد کرد تا مشتری های وفادار و بازدید کننده های تکراری بیشتری داشته باشد تا در نهایت به مشتری تنبدیل شوند.

پس به تحلیل گزارش های Google Analytics بپردازید و اون رو دست کم نگیرید.

۸۰%
Awesome
 • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.