تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

مدیریت زمان در کسب و کار

چرا مدیریت زمان در کسب و کار مهم است؟

چرا مدیریت زمان مهم است؟

در این مقاله از مدیریت زمان ابتدا تعریف مدیریت زمان را برای شما شرح می دهیم. شما را با تاریخچه مدیریت زمان آشنا می کنیم و اهمین مدیریت زمان را برایتان می گوییم. اما قبل از هر چیز بهتر است هدف از مدیریت زمان را بدانید. تا با اصول مدیریت زمان بهتر آشنا شوید. نیازی به دنبال pdfمدیریت زمان باشید بیا اصول مدیریت زمان را با pdf  بیاموزیدو ما درین مفاله به طور کامل درباره مدیریت زمان برایتان می گوییم. چه برای زمان، هزینه ریالی تعیین کنیم یا خیر، زمان برای ما ارزش دارد، بیاید بهش فکر کنیم که چه مقدار از هفته یا روزمون رو صرف داشتن استرس برای انجام ندادن یک کار یا رسیدن به هدف می گذاریم؟

 

 

روشهای مختلف بسیاری برای مقابله با مسئله مدیریت زمان وجود دارد؛

 • میتونیم زمان خواب را تنظیم کنیم
 • از اپلیکیشن ها و نرم افزار ها استفاده کنیم و کارهایی از این قبیل…

اما تا زمانی که کاملاً درک نکنیم که چرا مدیریت بهتر وقت برای ما و کسب و کار ما مهم است تمام اون برنامه ها و لیست ها به ما کمک نخواهد کرد اگر که انگیزه استفاده از آنها را نداشته باشیم.

 

مدیریت زمان مهم است چه در زندگی روزمره و چه در کسب وکار

۱ زمان محدود است: مهم نیست که چطور اون رو تقسیم بندی می کنیم، فقط ۲۴ ساعت در طول شبانه روز وجود دارد. این برای ما و رقیبمان در کسب و کار یکی ست اما به چشم دارید میبینید که رقیب شما چه پیشرفتی داشته در صورتی که شما هنوز.!!! پس باید اهمیت پیدا کردن راهی برای مدیریت این منبع محدود رو درک کنیم.

۲ می تونیم با تلاش کمتر به نتیجه برسیم: وقتی یاد بگیریم که زمان خودمون رو کنترل کنیم، توانایی تمرکز خودمون رو بهبود بدیم، چون با افزایش تمرکز می توانیم بهره وری خودمون رو در کسب و کار افزایش بدیم.

۳ توانایی تصمیم گیری بهبود یافته، اینکه آیا ما به یک تکنیک زمان سنجی متکی هستیم یا قدرت لیست سازی را کشف می کنیم به زودی خواهیم فهمید که یک مزیت خوب از مهارت های مدیریت زمان در کسب وکار، توانایی تصمیم گیری بهتر است.

بطور مثال وقتی که تحت فشار زمانی هستیم برای یک تصمیم گیری، به احتمال زیاد بدون در نظر گرفتن هر هزینه، به نتیجه گیری فکر میکنیم که این امر منجر به تصمیم گیری ضعیف می شود. اگر چه مدیریت زمان موثر می تواند فشارهای ناشی از احساس اینکه وقت کافی نداریم را به حداقل برساند و یا از بین ببرد.

 هنگامی که زمان بررسی گزینه ها و تصمیم گیری فرا می رسد بجای عجله در روند کار می توان زمان لازم را برای بررسی دقیق هر گزینه داشته باشیم و وقتی این کار را انجام دهیم شانس تصمیم گیری بد را کاهش می دهیم.

۴ فرصت های یادگیری در هممه جا وجود دارد، بدیهی است که هر چه بیشتر یادبگیریم برای کسب و کار خودمان با ارزش تر هستیم. وقتی کارآمدتر هستیم میتوانیم با راه اندازی تیم تحقیق و توسعه برای ساخت و تولید و یا خدمت بیشتر و بهتر برنامه ریزی کنیم و از رقیبانمان پیشی بگیریم .

هر چه بیشتر در مورد صنعت و شرکت و خدمتمان  یادبگیریم شانس خودمان را برای ایجاد تاثیر مثبت در مشتری بیشتر می کنیم.

۵ سعی در کاهش استرس داشته باشیم: زمانی که کنترل زمان خودمون رو نداریم به راحتی میتونیم احساس غرق شدن و عجله را داشته باشیم. وقتی یاد بگیریم که چگونه زمان خودمان رو مدیریت کنیم دیگر خودمان را تحت فشار قرار نمیدیم .

 

 

از جمله هزینه های کسب و کار می توان به چهار مورد اشاره نمود:

 • هزینه های مالی کسب و کار
 • هزینه های زمانی کسب و کار
 • هزینه های انرژی در کسب و کار
 • هزینه های روانی در کسب و کار

که در این مقاله قصد دارم در مورد هزینه های زمانی در کسب و کار صحبت کنم؛

 

ارزشمندی مدیریت زمان

زمان، ارزشمند ترین سرمایه انسان است. این ارزشمندی تنها به دلیل محدود بودن آن نیست، بلکه بعلت دشواری استفاده بهینه از آن است. از آنجا که مدیریت سرمایه ها اهمیت زیادی دارد، مدیریت زمان بعنوان سرمایه ای گرانبها اهمیت افزونی پیدا می کند.

در مقاله پیش رو اصولی را برای تعیین اهداف، اولویت بندی کارها و مدیریت زمان با بیانی ساده، صمیمی و کاربردی ارائه می دهم و تلاش میکنم بجای تغییر در زمان و واقعیت های موجود، زمان را آن گونه که هست بپذیریم و آن را در جهت دستیابی به اهداف خود بکار ببریم.

کنترل روزتان را در دست بگیرید!!!

قطعاً برای همه ما پیش آمده که سرکار برویم و بجای این که فعالیت های روزانه را کنترل کنیم آنها ما را کنترل می کنند.برای اینکه بتوانیم بجای بازیچه بودن، بازیگردان باشیم لازم است بیشتر فعال بوده و کمتر منفعل باشیم.

یک بازیگردان بسیار صبور، استوار و منضبط است.

هشت استراتژی زیر برای تحت کنترل قرار دادن فعالیت های روزانه را پیشنهاد می کنم؛

 

 

۱ عجله نکنیم؛

گاهی مشاهده می کنیم که برای انجام کارهایی که قبلاً به سادگی انجام می شدند، اکنون به چندین تماس تلفنی، ایمیل و جلسه نیاز داریم. علت آن به درستی معلوم است، ما زیاد عجله می کنیم و این عجله سبب میشود قبل از انجام کار برای چگونگی انجام آن برنامه ریزی نکنیم.

به این منظور قبل از اینکه گوشی را برداریم، یا شروع به تایپ ایمیل کنیم، برنامه ریزی کنیم. برای برگزاری جلسات ابتدا دستور جلسه را آماده و سپس به اقدام به برگزاری جلسه کنیم و بعبارتی هیچ کاری را بدون برنامه ریزی شروع نکنیم.

 

 

۲ انجام بی درنگ کارها را متوقف کنیم؛

بدترین کاری که هرروز می کنیم، انجام بی درنگ کارهایی است که از ما می خواهند. به درخواست درخواست کننده توجه کنید اما درخواست ها را به گونه ای مدیریت کنید که با برنامه روزانه تان جور درآید، به این ترتیب تعداد کارهای انجام شده روزانه تان را افزایش می دهید.

۳ ارتباطات را برنامه ریزی شده برقرار کنیم؛

هنگامی که وارد محیط کار می شویم و همکاری شروع به گفتگو با ما می کند این زمان گفتگو را مدیریت کنیم. یک بازیگردان معمولاً این کار را به یک زمان مناسب تر مثل زمان استراحت یا ناهار موکول می کند.این موضوع بسیار مهم است که بدانیم ایجاد ارتباط بیشتر موضوعی کیفی است تا کمی.

۴ کارهای همانند را با هم انجام دهیم؛

برای انضباط بیشتر، بازیگردان هر روز زمانی را برای به اتمام رساندن کارها و فعالیت های همانند اختصاص
می دهد. برای مثال در طول روز تعداد زمان مشخصی را برای جواب دادن به ایمیل ها و یا مکاتبات اداری خودش قرار می دهد و خارج از آن زمان ها این موارد را چک نمی کند.

۵ درخواست ها را به فرد مناسب آن انتقال دهیم؛

اگر به دنبال خشنود کردن دیگران هستیم و می خواهیم تمام افراد از ما خوشنود باشند پس سخت در اشتباهیم!!!

یک بازیگردان موفق هنگامی که با درخواستی روبرو می شود که در حیطه او نیست، درخواست کننده را به فرد مناسب ارجاع می دهد.

۶ شیوه برقرای ارتباطمان را بهبود دهیم؛

یکی از سریع ترین روش های بهبود ارتباط و افزایش بهره وری، رک بودن با دیگران است. این کار در زمان ما و حتی زمان دیگران صرفه جویی می کند. با رک بودن می توانیم درخواست های غیر ضروری را از فعالیت هایمان بکاهیم و یا آنها را حذف کنیم.

۷ یک کار را در یک زمان انجام دهیم؛

تلاش کنیم تا تمام تمرکزمان را روی یک کار بگذاریم، با این روش کارها در زمان کمتری انجام می شود و اشتباهات کاهش میابد. بطور مثال از بین جواب دادن به ایمیل و تلفن یکی را انتخاب کنیم و تا زمانی که آن را به اتمام نرسانده ایم به سراغ دیگری نرویم. مهم تعداد کارهایی که در طول روز انجام می دهیم نیست، مهم تعداد کارهایی که به اتمام می رسانیم می باشد.

۸ اعتماد داشتن به اعضای تیم؛

وقتی که تیم مناسب را در جای خودش قرار دادیم باید به اعضای اون تیم اعتماد داشته باشیم. خیلی اوقات مدیران کسب و کار را می بینیم که از ترس اینکه مبادا تیم دچار اشتباه بشود، یا دخالت های بیجا می کنند یا اصطکاک بوجود می آورند.

اگر تیم خودتون رو به روش صحیحی ساختید پس تمام استعداد و خلاقیتی که لازم دارند رو بهشون بدید و محدودشون نکنید.وقتی یک کار را به تیم خودتون واگذار می کنید باید اعتماد کنید تا به روش خودشون اون رو انجام بدن و به نتیجه برسونن.

 

 

نتیجه گیری مدیریت زمان:

خیلی از دوستان از این گلایه می کنند که در طول روز وقت کم می آورند و نمی توانند به کارهایشان به درستی برسند.من در اینجا دو اپلیکیشن معرفی میکنم تا پس از نصب روی موبایل بتوانیم خودمان را مانیتور کنیم؛

دوستانی که از گوشی های اندروید استفاده می کنند اپلیکیشن Quality Time رو نصب کنند و عزیزانی که از گوشی های آی او اس استفاده می کنند اپلیکیشن Moments رو نصب کنند و پس از چند روز ببینند که چه مدت از شبانه روز را درشبکه های اجتماعی به بطالت میگذرونند. مطمعنم از نتیجه آن شوکه خواهید شد.

در پایان به نظرم باید موفقیت را جامع دید، موفقیت تک بعدی نیست.

موفقت جامع از چهار بعد تشکیل شده:

۱ – موفقیت فردی؛

۲ – موفقیت کاری؛

۳ – موفقیت خانوادگی؛

۴ – موفقیت جامعه؛

 • در موفقیت فردی: به این سوال باید پاسخ بدیم که چقدر برای خودم وقت گذاشتم؟ برای سلامتی خودم؟ برای جسمم؟برای دانایی و برای برند خودم.
 • در موفقیت کاری: باید به این سوال جواب بدم که آیا تونستم تیم سازی کنم؟ شبکه سازی کنم؟ اگر بخواهیم کشور ما توسعه یافته باشدباید شرکت های توسعه یافته داشته باشیم باید بخش خصوصی قدرتمند داشته باشیم.
 • در موفقیت خانوادگی: باید ببینم که چقدر برای خانواده ام وقت باکیفیت می گذارم بقول جان گاتمن: نیازی نیست وقت زیادی بگذاریم، ساعت های باکیفیت بگذاریم.
 • در موفقیت جامعه: باید ببینم چقدر وقت می گذاریم برای انجمن ها، برای جاهایی که ظاهراً برای ما درآمد مادی ندارند اما قطعاً غیر مستقیم درآمدهایی هم خواهیم داشت. باید ببینیم چقدر وقت می گذاریم تا مطلبی را در سایت یا شبکه های اجتماعی می گذاریم چقدر مفید هست که کسی هم که کیلومترها از ما دور است از آن استفاده بهینه کند.
۸۰%
Awesome
 • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.