تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

قابل توجه کاربران تلگرام

ZooPark

باج‌افزاری که در منطقه خاورمیانه بخصوص لبنان و ایران در حال گسترش هستش که از طریق برنامه‌ها و کانال‌های تلگرام منتشر می‌شه و لازمه کاربران در صورت مشاهده این برنامه‌ها از دانلود و نصب اونها خودداری کنند.

باج‌افزار

به گزارش ایسنا و لابراتوار شرکت آنتی ویروس کسپرسکی ، باج‌افزار اندرویدی جدیدی که گونه‌ای از  ایرانی-روسی زئوس حساب می شه، با سرعت ‌بالایی در حال گسترش در پیام‌رسان تلگرام و وب‌سایت‌هاست.

نبود نظارت درست برروی کانال‌ها و برنامه‌های منتشر شده در تلگرام باعث به وجود اومدن بازارهای سیاهی شده که بدافزارهای مختلف از هکرهای روسی خریداری شده و با کمی تغییر در شکل اون و ترجمه برخی عبارات به فارسی به طور عمومی تحت عناوینی فریبنده در حال انتشار هست. این باج افزار هم، که خودش رو نوعی از باج‌افزار زئوس معرفی کرده، در کانال‌های تلگرامی در حال فعالیت هست.

نحوه انتشار برنامه مخرب و لیست برنامه‌های‌آن؛

براساس تحقیقات منتشر شده در وب‌سایت مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای)، کانال‌ها و گروه‌هایی ایجاد شده که توی اون ها بدافزارها به فروش می‌رسند. رایج‌ترین این برنامه‌ها، بدافزارهای روسی هستند که کدشون به افراد مختلف فروخته می‌شه و اون ها هم با داشتن اندک دانش برنامه‌نویسی می تونن برنامه رو تغییر بدن و به صورت بدافزار ایرانی، تحت عناوین مختلفی از کاربران سوءاستفاده کنند.

لازمه کاربران اینترنتی با دیدن این عناوین در کانال‌های تلگرام و وب‌سایت‌های موجود از دانلود و نصب این برنامه‌ها اکیدا خودداری کنند.

 

باج‌افزار

باج‌افزارباج‌افزارباج‌افزارباج‌افزارپس از آلوده شدن بوسیله بدافزار، هکر می تونه به موارد زیر دسترسی داشته باشه؛

  • مخاطبین
  • اطلاعات حساب
  • تماس ها و ضبط تماس ها
  • تصاویر ذخیره شده بر روی SD card دستگاه
  • موقعیت GPS
  • پیام های اس ام اس
  • جزئیات برنامه های نصب شده، داده های مرورگر

یک تابع مخرب اضافی دیگه که توی این بدافزار وجود داره، برنامه های پیام رسان فوری همانند تلگرام، واتس اّپ، ایمو و همچنین مرورگر وب گوگل کروم رومورد هدف قرار می ده. این تابع به بدافزار اجازه می ده تا از دیتابیس داخلی اپلیکیشن های مورد حمله قرار داده شده سرقت کنه.

تحقیقات نشان می دهد که مهاجمان در حال تمرکز بر روی کاربران کشورهای مصر،  اردن، مراکش، لبنان و ایران هستند. طبق اخبار مطرح شده، اعضای سازمان ملل متحد و آژانس های کاری یکی از اهداف احتمالی بدافزار ZooPark هستند.

منبع : کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.