تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

اینترنت اشیا (IoT )

 

اینترنت اشیا در ایران

 

شاید نام ” اینترنت اشیا ” IoT ) internet of things ) رو بارها شنیده باشیم، اما به واقع ” اینترنت اشیا ” یعنی چی ؟تا حالا به این فکر کردید که چطور میشه هر وسیله ای رو بر روی این کره خاکی کنترل کرد ؟!!!

 

جستجوهای مرتبط با اینترنت اشیا

 • اینترنت اشیا در ایران
 • تاریخچه اینترنت اشیا
 • مقاله اینترنت اشیا چیست
 • اینترنت اشیا pdf
 • پروژه اینترنت اشیا
 • امنیت اینترنت اشیا چیست
 • آموزش اینترنت اشیا
 • کاربرد اینترنت اشیا در کامپیوتر

 

اینترنت اشیا چیست ؟

اینترنت اشیا به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق اون با همدیگه و با کاربرانشون تعامل می کنند. این مفهوم از اینترنت اشیا می‌تونه به سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون باشه یا به پیچیدگی نظارت بر زیرساخت‌های شهری و ترافیک. از ماشین لباسشویی و یخچال گرفته تا پوشاکمون ؛

دستگاه هایی که در حوزه اینترنت اشیا قرار می گیرند به صورت ۳ مرحله زیر عمل می کنند:

• گرفتن داده ها از دستگاه
• ارسال داده ها بر روی شبکه (Cloud )
• انجام عملیات بر اساس هوشمندی گردآوری شده

پروژه اینترنت اشیا ، می‌تونه رجوع بشه به طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها مانند ایمپلنت نظارت بر قلب، فرستنده زیست تراشه در حیوانات مزرعه، اینترنت اشیا در کشاورزی ، حلزون‌های الکتریکی در آب‌های ساحلی، خودروها با سنسورها، دستگاه‌های تجزیه و تحلیل DNA برای نظارت بر محیط زیست، مواد غذایی، یا دستگاه‌های عملیات میدانی که به آتش نشانان در عملیات جستجو و نجات کمک می‌کند .

 

این دستگاه‌ها اطلاعات مفید رو با کمک فناوری‌های مختلف اینترنت اشیا جمع‌آوری می‌کنند سپس به صورت خودکار، داده‌ها را بین دستگاه‌های دیگر به جریان می‌اندازد ، نمونه بازار اینترنت اشیا کنونی عبارتند از : اتوماسیون خانگی ، همچنین به عنوان دستگاه‌های خانه‌های هوشمند شناخته می‌شود مانند کنترل و اتوماسیون روشنایی، گرمایشی (مانند : ترموستات هوشمند ) ، تهویه، سیستم‌های تهویه مطبوع و لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی ، خشک کن، جاروبرقی روباتیک، تصفیه هوا، اجاق گاز، یخچال، فریزر که با استفاده از Wi-Fi برای نظارت از راه دور به کار می‌رود.

اینترنت اشیا تکمیل کننده موبایل ها ، خانه ها و دستگاههای مختلفه که با هم به اینترنت متصل میشوند و قابلیت پردازشی همزمان با استفاده از آنالیز داده ها را به همراه دارند.

پروژه اینترنت اشیا ؟!!!

با استفاده از اینترنت اشیا به صنعت پزشکی بسیار کمک خواهد شد، محصولات بهتری را می توان سریعتر و همچنین با هزینه کمتر ی را خواهیم ساخت،  با استفاده از اینترنت اشیا خرید کردن نیز جذاب تر خواهد شد، بهینه سازی تولید انرژی را خواهیم داشت و در مصرف هم صرفه جویی خواهد شد.
استفاده از تکنولوژی ” IoT ” ( اینترنت اشیا ) توسط شهرداری شهر لندن یک نمونه کوچیک استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا است ، به گونه ای که سطل های زباله ای که به اینترنت اشیا مجهز شده اند به محض پر شدن ، خودشون به مراکز جمع آوری زباله اطلاع میدن !!!! فکرش رو بکن !!!  سطل زباله هوشمند …… 
یا مثلا یک خیابان یا پل را در نظر بگیرید که تنها وقتی وسیله نقلیه می خواد ازش عبور کنه چراغها روشن میشن، یک پروژه اینترنت اشیا  دیگه محسوب میشه ” پس میتوان به قدرت IT در ذخیره انرژی پی برد ”
اینترنت اشیا این امکان رو میده که اشیا هم با خودشون و هم با ما در ارتباط باشن، مثلا یخچال پیغام بده که ” تخم مرغم تموم شده !!!! “

کلام آخر تتراپایش : 

اینترنت اشیا در ایران روز به روز در حال گسترش است . اینترنت اشیا در کشاورزی ، پزشکی ، صنعتی ، خدماتی و بسیاری از پروژه ها در حال استفاده می باشد . به زودی مقاله های بیشتری درباره ی امنیت اینترنت اشیا برای شما خواهیم نوشت . پس با تتراپایش  همراه باشید تا همیشه به روز باشید و از تازه ترین تکنولوژی ها با خبر شوید .

 

اینترنت اشیا

 1. azadeh می گوید

  عالی بود مرسی . استفاده کردم و به دوستام هم پیشنهاد میکنم حتما مقاله شما رو بخونن

  1. احسان طهماسبی می گوید

   باعث افتخار ما می باشد که مقاله های تتراپایش مورد توجه شما دوستان قرار گرفته است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.