تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

اینترنت اشیا – آب

اینترنت اشیا 

اینترنت اشیا یکی از فنّاوری‌هایی است که در سال‌های اخیر به کمک مدیریت منابع آبی آمده، ست. فناوری اینترنت اشیا با فراهم کردن ارتباط دوطرفه بین مرکز کنترل و سیستم‌های محلی، اطلاعات دقیقی در رابطه با وضعیت سیستم آب‌رسانی به دست می‌آورد . اینترنت اشیا با استفاده از این اطلاعات، کمبود آب در مناطق تحت استرس‌های آبی را کنترل می‌کند.

جستجوهای مرتبط با اینترنت اشیا

 • اینترنت اشیا در ایران
 • تاریخچه اینترنت اشیا
 • مقاله اینترنت اشیا چیست
 • اینترنت اشیا pdf
 • پروژه اینترنت اشیا
 • امنیت اینترنت اشیا چیست
 • آموزش اینترنت اشیا
 • کاربرد اینترنت اشیا در کامپیوتر

 

طبق تحقیقات دپارتمان اقتصاد سازمان ملل، تا سال ۲۰۲۵، حدود ۱.۸ میلیارد انسان یا در روستاها یا در نواحی خشک زندگی می‌کنند و دوسوم جمعیت جهان در شرایط کمبود منابع آبی زندگی می‌کنند. به همین دلیل مدیریت منابع و انرژی، خصوصا مدیریت منابع آبی در سال‌های آینده اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. بنابراین درجه اهمیت اینترنت اشیا نیز افزایش می یابد .

اینترنت اشیا چگونه به مدیریت منابع کمک می نماید ؟

یکی از مناطقی که در سال‌های اخیر با کمبود شدید آب مواجه بوده‌ و توانسته است با مدیریت مناسب منابع این مشکل را تا حدی رفع کند، شهر نایروبی در کشور آفریقایی کنیاست. از آنجا که سازمان مدیریت آب نایروبی، شبکه‌ مناسبی برای آب‌رسانی به شهروندان نداشت، تقریباً نیمی از مردم شهر کنیا دسترسی به آب شرب نداشتند.

برای سال‌های طولانی، بازار سیاه کنترل آب‌رسانی این شهر را در دست داشت. خرده‌فروشان از دیگر مناطق شهر، مخازن آب را به قسمت‌هایی که سیستم آب‌رسانی نداشتند منتقل می‌کردند و به دو یا سه برابر قیمت اصلی می‌فروختند.

قیمت بالا تنها مشکل این کار نبود؛ علاوه بر هدر رفت مقدار زیادی آب، کیفیت و سلامت این سیستم هم با اما و اگرهای زیادی روبرو بود. تا اینکه اینترنت اشیا پا به دنیا گذاشت و توانست با هوش مصنوعی خود کمک شایانی در عرصه مدیریت منابع داشته باشد .

 

اینترنت اشیا

اما برای غلبه بر بازار سیاه و مشکلات عدیده آن، با استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی هوشمند که به منابع آب شرب متصل بوده و قابلیت کنترل دقیق آب خروجی را داشتند یک سیستم آبرسانی هوشمند با کمک اینترنت اشیا پیاده‌سازی شد. در این سیستم، هر شهروند با استفاده از کارت هوشمند مختص به خود،‌ می‌تواند به میزان مورد نیاز از این دستگاه‌ها آب دریافت کند.

 

اینترنت اشیا

بعد از پیاده‌سازی این طرح به کمک اینترنت اشیا سازمان آب نایروبی تمام اطلاعات این دستگاه‌ها را از طریق سیستم‌های ابری در اختیار گرفته و به شهروندان خود خدماتی ۲۴ ساعته ارائه می‌دهد. یکی از بهترین مزایای این سرویس، جمع‌آوری اطلاعات جامع از مصرف منابع آب است.

این دستگاه‌ها الگوی مصرف هر خانوار و فرد را مشخص می‌کنند.جالب اینکه صرفه‌جویی این سیستم نه‌تنها بعد از یک سال تمام هزینه‌ای که برای راه‌اندازی آن شده بود را برگرداند، بلکه سود مضاعفی را هم برای سازمان آب‌رسانی این شهر به‌همراه داشت.

روشهای سنتی حفاظت از آب تا حدودی میتواند به هدر رفت آب جلوگیری کند اما از جمله کارهایی که با اینترنت اشیا میشه برای جلوگیری از هدر رفت آب استفاده کرد :

۱ – متر آب هوشمند به کمک اینترنت اشیا :

اکثر شهرها در سراسر ایران ( حتی تهران ) از دستگاههای آنالوگ برای اندازه گیری مصرف آب در خانه ها و کسب و کار استفاده میکندد.این سیستم قادر به گزارش دادن استفاده از آب نیست و شخص نمیداند در کجاها مصرف آب زیاد داشته تا بتواند آنرا کنترل کند.

فن آوری IoT ( اینترنت اشیا ) نه تنها می تواند افراد و کسب و کارها را قادر به مشاهده راحت تر استفاده از آب مصرفی خود کنند، بلکه می توانند اطلاعات هوشمندانه ای را در صورت استفاده از آب بیش از حد برایشان ارسال کنند .

۲ – سنسورهای آب هوشمند به کمک اینترنت اشیا :

تقریبا کمتر خانه ای را میتوانیم مشاهده کنیم که سیستم لوله کشی آب آن در معرض دید باشد، از آنجایی که این لوله ها از دید ما پنهان است، اغلب مشکل نشت و ترکیدی لوله ها را داریم.  ( اتفاقی که همین چند روز پیش برای خود من افتاد و بعد از سه روز از ترکیدیگی لوله آب زیر ساختمون اطلاع پیدا کردم !!!! )

سنسورهای هوشمند که در مسیر لوله کشی در ساختمان نصب میشوند، قادر به تشخیص فوری نشت آب و ترکیدگی هستند اگر یک سنسور جریان آب را هنگامی که هیچ وسیله ای برای استفاده از آب وجود نداشته باشد تشخیص دهد، می تواند هشدار را به صاحب ساختمان ارسال کند. و مهمتر از اون اینکه محل دقیق نشت یا ترکیدگی را براساس مکان حسگر، دقیق مشخص میشود.

 

اینترنت اشیا

۳ – سیستم های آبیاری هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا :

سنسورهای هوشمند متصل شده، که از تکنولوژی IoT ( اینترنت اشیا ) بهره میبرند، فقط مقدار مناسب آب مورد نیاز برای گیاهان را فراهم می کند. این سنسورها که در خاک قرار گرفته اند،میزان رطوبت را اندازه گیری می کند،سپس سنسورها این اطلاعات را به سیستم هوشمند انتقال می دهند و آبپاش ها فقط مقدار مناسب آب را اضافه می کنند.

 

اینترنت اشیا

روش های سنتی حفاظت از آب می توانند تا حدودی مثمر ثمر باشند و درکنار آنها استفاده از دستگاه های هوشمندی که از فناوری IoT ( اینترنت اشیا ) استفاده میکنند میتواند تاثیر بیشتری در هدر رفت آب داشته باشد.

کلام آخر : 

تکنولوژی اینترنت اشیا یکی از بهترین مواردی است که در دنیای امروزی کربردهای فراوانی را دارد . تا حدی که می توان گفت زندگی بدون استفاده از اینترنت اشیا بسیار دشوار می باشد . با تتراپایش همراه باشید تا بتوانید همیشه و هر روزترین اطلاعات را داشته باشید .

 1. محمدعلی می گوید

  خیلی خلاصه و مفید و کاربردی بود .ممنون

  1. admin می گوید

   سلام
   خوشحالم از اینکه وب سایت ما رو برای بازدید انتخاب کردید.
   موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.