تتراپایش
تحقیقات ، نوآوری ، بهینه سازی و توسعه فن آوری اطلاعات

استراتژی تولید محتوا؛

آموزش صحیح محتوا نویسی

محتوا نویسی در خصوص راهنمایی برای داشتن استراژی متخصصین محتوا نویسی (Write Contact) در مورد نوشتن موفقیت آمیز برای افراد، کسب وکارها و موتور های جستجو (Search engines) در سال ۲۰۱۸ هست.

محتوا نویسی

نکته:

باید دقت کرد که محتوا نویسی در وب، با محتوا نویسی در مجلات و روزنامه ها بی نهایت تفاوت داره.

طول عمر محتوا نویسی(Content Writing) روی کاغذ به اندازه ای هست که اون روزنامه و یا مجله در دسترس هست و هنوز برای تمیز کردن شیشه ی شب عید یا توی ساندویچی ها برای گرفتن سوسیس بندری ازش استفاده نشه!!! همچنین هیچ راهی برای فهمیدن اینکه چه کسی مقاله رو خونده یا تاثیر اون مقاله چی بوده ملموس نیست.
بدون شک میشه گفت که جهان به لطف اینترنت، تونسته انقلابی در این زمینه بوجود بیاره که بشه محتواها رو در سایت نگه داشت، افراد بیشتری اون رو مطالعه کنند و تاثیر گذاری بیشتری داشته باشه.اما این خودش باعث میشه که ما باید مخاطبین خاص خودمون رو پیدا کنیم و برای اونها بنویسیم و اونها رو بتونیم به سمت محتواهای خودمون راهنمایی کنیم و به اشتراک بگذاریم. به این میگن؛
” استراتژی محتوا (Content Strategy)

سوال: استراتژی بازاریابی محتوا چیست ؟

برای درک کامل مفهوم استراتژی بازاریابی، ابتدا باید ” بازاریابی محتوا” رو تعریف کنیم.

بازاریابی محتوا؛ یک شاخه از بازاریابی ست که با به اشتراک گذاری منابع ارزشمند آنلاین به منظور جذب و ایجاد ارتباط با مخاطب هدف کار می کنه. تاکید در بازاریابی محتوا، تنها نباید به تبلیغ محصول باشه بلکه با ارائه محتوای ارزشمند و عملی باید به مخاطبین پاسخ داده بشه و خودمون رو بجای مخاطب بگذاریم و ببینیم که چه چیزی در مورد محصول می خواهیم بدانیم.
بازاریابی محتوا می تونه به ایجاد روابط با مشتریان بالقوه جدید کمک کنه، می تونه به ما و نام تجاری مون اعتبار بده و حتی به رتبه بندی موتور جستجو (SEO) کمک کنه.

انواع محتواهایی که میشه استفاده کرد:

• پست های وبلاگ ها
• فیلم و تیزر
• تصاویر
• اینفو گرافی
• کتاب های الکترونیکی
• روزنامه ها و ….

یک استراتژی بازاریابی محتوا باید بتواند، .اهداف دقیقی را که می خواهیم برای رسیدن به آن و چگونگی برنامه ریزی برای انجام آنها را تعیین کنیم  شناسایی کند .

۷ گام برای ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا:

محتوا نویسیبرای ایجاد استراتژی بازاریابی که می تواند به مخاطبین شما برسد و نتایجی را که می خواهید به دست بیاورید، با من همراه باشید. این ۷ مرحله کمک می کنه به ایجاد محتوای قوی تر که در نهایت منجرمیشه به دستیابی به اهداف و رسیدن به مخاطبین هدف.

۱ – تجزیه و تحلیل جایگاه کسب و کار؛

یعنی نقاط ضعف و قوت خودمون رو در نظر بگیریم و ببینیم چه ارزشی در بازار رقبا داریم. باید تجزیه و تحلیل SWOT رو انجام بدیم. این روش به شدت روی داده ها تکیه داره.در عواملی مانند میزان بازگشت مخاطب، بازدیدکنندگان جدید در مقابل بازدیدهای مجدد، و رفتار سایت برای تشخیص اینکه توی اون پتانسیل بهبود وجود داره یا نه؟
با تبدیل نقاط ضعف به قوت و استفاده از فرصت ها و به حداقل رسوندن تهدیدها میشه مطالب ارزشمندی ایجاد کرد و در اختیار مخاطب گذاشت.تجزیه و تحلیل محتوای رقیب ضروری ست.
• از یک طرف پروفایل های شبکه های اجتماعی می تونه اطلاعات مفیدی در مورد مخاطب به ما ارائه بده که کدام کانال های اجتماعی محبوب ترین هستند و کشف محتوای جذاب.
• کمک می کنه تا بتونیم دید ارزشمندتری از استراتژی محتوای رقبا بدست بیاریم. مثل نوع محتوایی که میگذارند یا کدام کانالهای شبکه های اجتماعی رو ترجیح میدن.

 

محتوا نویسی

۲ – تعیین اهداف از محتوا نویسی ؛

استراتژی بازاریابی محتوا باید در مورد نتایج خاصی که می خواهیم بگیریم متمرکز باشه.برای دستیابی به این نتایج، ما نیاز به تعیین و تعریف هدف بسیار روشن داریم.
وقتی بدونیم هدف چیست؟ باید شاخص های کلیدی عملکرد خودمون رو تعریف کنیم. هنگام تعریف شاخص های کلیدی و اهداف، همیشه باید از روش SMART استفاده کنیم.این روش مستلزم اینه که اهداف ما:

محتوا نویسی• مشخص
• قابل اندازه گیری
• در دسترس بودن
• واقعی
• مبتنی بر زمان
مثلاً وقتی من میگم گه “می خواهم خوانندگانم محتوایی که می نویسم رو واقعاً دوست داشته باشند”، این یک هدف خاص نیست!! چرا؟!! چون هیچ نتیجه نهایی وجود نداره و نمیشه اون رو اندازه گیری کرد.
اما در عوض می تونم بگم “من میخواهم با افزایش اشتراک در شبکه های اجتماعی و یا بازدید کننده، در عرض شش ماه، ۱۵۰ درصد افزایش داشته باشم.” این یک هدف خاص هستش که با مجموعه ای از معیارهای قابل اندازه گیری و بصورت واقع بینانه قابل اندازه گیری هست.

۳ – تعیین مخاطب هدف؛

بـرای رسیدن به اهداف خودمون با بازاریابی محتوا، باید اول طیف مخاطبین خودمون رو مشخص کنیم.مهم نیست که ارتباطی بـا کسب و کار ما داره.این مخاطبین هستند که روی هم تاثیر می گذارند.
تیم فروش از اهمیت بالای برخوردار هستش.چرا که با تعامل مستقیم با مشتری هستند و با پاسخ دادن به سوالات مشتری می تونن نیازهای اون ها رو درک کنن.

تمرکز بر روی جمعیت شناسی، نیازها، منافع و مکان ها

۴ – Plan برای تولید محتوا داشته باشید؛

در این مرحله، با توجه به جستجوهایی که کردیم و تقریباً به یک طرح ملموس رسیدیم، باید اون رو به اهدافی که در مرحله ۲ تنظیم شده لینک بدیم.
مانیتور کردن اون چیزی که توی اینترنت اتفاق میافته و اون چیزی که مخاطب بهش علاقه نشونمیده. باید دید که مخاطب در حال حاضر به چه نوع محتوایی پاسخ مثبت نشون می ده. حتی باید دقت کنیم که برنامه ریزی محتواهایی که تولید می کنیم تا چه حد با تقویم و مناسبت ها می تونیم هماهنگ کنیم. یا مانیتور کنیم ببینیم که این محتواها توی چه روزهایی و چه ساعت هایی بیشترین بازدید و مخاطب رو دارند.تمام اینها باعث می شه که اهداف خودمون رو بر اساس PLAN برنامه ریزی و بهینه سازی کنیم.

۵ – ساخت یک ساختار محتوایی مناسب با SEO؛

وقتی که ما چیزی رو در گوگل جستجو می کنیم، میتونیم ببینیم که نتایج مشابهی رو بهمون نشون میده. حالا اگه مطالب ما برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده باشه، احتمال اینکه مخاطبین مورد نظر، ما رو در جستجو پیدا نکنند خیلی زیاده.
هدف استراتژی SEO کمک به صفحات ما برای کسانی هست که به دنبال محتوا (ومحصول) مشابه هستند که در نهایت باید منجر به این بشه که مخاطب به خریدار تبدیل بشه.
کلمات کلیدی (keywords) که استفاده می کنیم ممکنه با اون چیزی که توی کسب و کار ما هست، متفاوت باشه و مخاطبین از کلمات مشابهی استفاده کنن که ما روی اونها برنامه ریزی نکردیم. بنابراین همیشه باید دانش مخاطبین رومورد رصد قرار بدیم.
برای این کار از ابزارهای گوگل میتونیم استفاده کنیم که بعد از انتخاب کلید واژه متناسب با محتوا این ابزارها، کلمات کلیدی رو توی ۱۰ صفحه اول گوگل مورد تجزیه و تحلیل قرار می ده و به شما یک الگو معرفی و توصیه می کنه.آنالیز کلمات کلیدی

۶ – محتوا بنویسید و اجرایی کنید؛

دیگه وقت اون رسیده که با توجه به ۵ مرحله قبل شروع به نوشتن و تولید محتوا کنیم. محتوا هم باید برای دستیابی به اهداف مورد نظر بهینه سازی و اجرا بشه. علاوه بر اون ، میشه به نکات زیر هم اشاره کرد:
• قرار دادن کلید های اشتراک در شبکه های اجتماعی (Twitter / Facebook / LinkedIn و …)
• استفاده از ویدئو، پادکست در انتهای محتوا ، برای بهینه سازی مخاطب هدف.
• کتاب ها و محصولات رایگان خودمون رو معرفی کنیم و مخاطب رو به سایت هدایت کنیم.

چطور می تونیم محتوای فوق العاده بنویسیم؟

• همیشه سرفصل های زیادی برای مطالب بنویسیم و به مخاطب بگیم که چه اطلاعاتی رو درهنگام کلیک و دریافت محصول دریافت می کنه.
• اطمینان حاصل کنیم که مطلب ارائه شده اینقدر کامل و کافی و با جزئیات ارائه شده که از پست ما بعنوان قابل اعتماد ترین پست گفته بشه ( یعنی مرجع باشیم ).
• به آموزش هایی که میگذاریم باید اونقدر مطمئن باشیم که حتی یکسری از اطلاعات محرمانه رو به مخاطب ارائه بدیم (البته با هدایت به قسمت خاصی از سایت و عضو شدن مخاطب در سایت – به مخاطب ارزش بدیم)
• به سوالات مخاطبین پاسخ کامل بدیم (نه اینکه یا پاسخ ندیم یا با بی اعتنایی پاسخ بدیم).
• استفاده از ترکیبی از انواع مختلف رسانه برای حداکثر تاثیر گذاری(متن/ویدئو/ Info graphic /تصاویر و …)

۷ – برنامه و Plan برای گسترش و وایرآل شدن محتوا؛

با بیش از ۲ میلیون پست که هرروز منتشر می شه باید یک برنامه جامع و کامل داشته باشیم برای گسترش و وایرآل شدن محتوا. این طرح، کمک میکنه به گسترش پیدا کردن و رسیدن به مخاطبین هدف. از جمله روش های محبوب:
اشتراک در شبکه های اجتماعی(اینستاگرام / تلگرام)
• تبلیغات YouTube
• مانیتور کردن و کشف رسانه های اجتماعی جدید
• صد البته Application
همیشه باید اطلاعات رو تجزیه وتحلیل کنیم، از ابزارهای گوگل استفاده کنیم (Google Analytics) و پیدا کردن سایتها و یا کانال ها و گروههایی که بیشترین ترافیک رو برای ما میفرستند.

نتیجه گیری محتوا نویسی ؛

۱ – اگر میخواهیم محتوای موثر و مطابق با نیاز مشتری و بازار هدف تولید کنیم باید یک استراتژی بازراریابی متمرکز و پیشرفته طراحی و اجرا کنیم.
۲ – هنگام اجرای استراتژی باید یادبگیریم و بیاد داشته باشیم که صبور باشیم.
۳ – بازاریابی محتوا یک پروسه طولانی مدت هستش.
۴ – هر ماه خودمون و محتواهایی که تولید می کنیم رو باید مورد ارزیابی قرار بدیم.
۵ – استراتژی های خودمون رو مورد بازبینی قرار بدیم تا نقاط قوت و ضعف رو پیدا کنیم و فرصت های جدید رو کشف کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.